Krásná příroda a rodinná atmosféra. Přijďte si užít golf na nově otevřené hřiště v Dobrouči

V Dolní Dobrouči se včera oficiálně otevřelo nové golfové hřiště o 18 jamkách. Slavnostního přestřižení pásky a prvního odpalu se spolu se zakladatelem a prezidentem klubu Petrem Kolářem ujal farář Zbigniew Czendlik. Následně se hosté mohli po hřišti rozprostírajícím se v malebném podhůří Orlických hor porozhlédnout v rámci prohlídky komentované přímo Petrem Kolářem. Veřejnost si může na novém hřišti, které vyniká krásnými výhledy a jedinečností každé jamky, zahrát od začátku července.

Osmnáctijamkové hřiště vybudoval Petr Kolář, zakladatel místní firmy USSPA, která se za 25 let existence stala největším tuzemským výrobcem vířivek a exportuje do mnoha zemí po celém světě. USSPA je přitom rodinná firma – v současnosti ji už devátým rokem vede spolu s manželem Kateřina Kadlecová, dcera Petra Koláře. Při práci na golfovém hřišti mu byla, stejně jako při budování USSPA, oporou manželka Hanka. Přímo v Golf Dobrouč je pak zapojená druhá z dcer – Petra Rychetská, a to coby manažerka. Právě rodinnou a přátelskou atmosféru chce Petr Kolář vnést i na nové hřiště.

Nepotrpíme si na přehnaně formální prostředí, naopak chceme, aby se u nás hráči cítili jako doma a užili si klid a příjemnou hru. Hřiště se rozkládá v podhůří Orlických hor, v krajině, ke které má naše rodina blízký vztah už po mnoho generací. Její krásy a malebnosti jsme chtěli naplno využít, k okolní přírodě jsme proto přistupovali s maximálním respektem a cílem zachovat její ráz,“ popsal Petr Kolář, který se do budovaní hřiště pustil sám bez investorů. Celý proces stavby trval téměř 10 let, a to včetně nakupování pozemků a zajištění potřebných povolení.

Kopce, údolí a lesy

Zajímavosti a technické parametry hřiště Golf Dobrouč:

  • 18 jamkové hřiště s parem 71 se rozkládá na 65 hektarech zvlněné krajiny
  • Zahrajete si zde 5 jamek s parem 3, 9 jamek s parem 4 a 4 jamky s parem 5.
  • Ze žlutých odpališť hřiště měří 5 130 metrů.
  • I přesto, že je hřiště na první pohled přirozeně začleněné do přírody, bylo při jeho tvarování přemístěno 150 tisíc metrů kubických zeminy, tedy 8 000 plně naložených souprav.
  • Hřiště je sportovní, technické a určené především pro komplexní golfisty.

Konkrétnější podobu vdechl jeho vizi architekt Jakub Červenka. „Jednotlivé hrací prvky golfového hřiště jsou navrženy a realizovány podle normy USGA. Z architektonického pohledu bylo cílem zachovat co nejvíc z původní krajiny, udržet výjimečnou atmosféru. Proto jsme hřiště navrhli tak, aby se naplno sžilo s okolními svahy, údolími a lesy. I díky tomu je každá jamka osobitá. Stěžejním mottem layoutu hřiště je „risk and reward“, proto například využíváme retenční nádrž o objemu 18 tisíc kubíků vody jako součást herní strategie. Projekt klade velký důraz na ekologii, malý vodní koloběh, proto neodvádíme vodu z krajiny, ale naopak ji zadržujeme v krajině, abychom ji v suchých obdobích mohli vracet pomocí závlahového systému zpět. Součástí návrhu je také etapovitý projekt výsadeb, proto je už nyní stromů více, než když jsme se stavbou hřiště začínali,“ popsal Červenka, který se stal, také díky projektu hřiště v Dobrouči, členem prestižní evropské komory golfových architektů (The European Institute of Golf Course Architects).

To, že je hřiště od začátku budováno s maximálním ohledem k přírodě, se promítá i do jeho údržby a provozu. Kromě zmíněného systému zavlažování se zde nepoužívají žádná umělá hnojiva ani pesticidy nebo herbicidy.

Golf do škol

Kopcovitý terén Golf Dobrouč se doplňuje s rovinatějším hřištěm na Kunětické hoře poblíž Pardubic. Kluby už před oficiálním otevřením navázaly partnerství, díky čemuž mohou jejich členové hrát na obou hřištích.

Do budoucna chceme rozvíjet jak zázemí pro hráče, tak nabízené aktivity. Na místě vznikne i tréninkové středisko. Stěžejním bodem našich aktivit je práce s mládeží a dětmi. V plánu jsou tábory, turnaje a připravujeme i spolupráci se školami. V rámci projektu ‚Golf do škol‘ chceme pro sport získávat i ty nejmenší hráče a při té příležitosti rodičům dokázat, že golf je skvělý a dostupný sport,“ popsal plány Petr Kolář.

Projektem nového golfového hřiště navazuje na aktivity rodinné firmy USSPA. „Golf je stejně jako spa o klidu a relaxu. Naší ambicí je hráčům nabídnout nejen sportovní vyžití, ale zároveň možnost ho spojit s příjemnou procházkou v přírodě,“ dodal.

Hřišti Golf Dobrouč se v roce 2017 dostalo požehnání z rukou nadšeného golfisty a známého faráře Zbigniewa Czendlika z nedalekého Lanškrouna. Ten zároveň dnes získal čestné doživotní členství v klubu.

Mikolášek (šéfredaktor HMG)

Šéfredaktor mediální skupiny HMG

You may also like...